Фондонабиране в предизвикателни времена – форумът, който постави фъндрейзинга в центъра на промяната
- Maria Daneva, SAMARITANS.BG
- 6.06
- време за четене: 3 мин.

На 5 юни 2025 г., в София Хотел Балкан Палас, се проведе първата по рода си в България Mеждународна конференция по фъндрейзинг "Фондонабиране в предизвикателни времена“, която събра под един покрив над 200 души - професионалната общност по фондонабиране, социално ангажирания бизнес и хора, посветени на каузите.
От екипа на Сдружение "Самаряни" в конференцията се включи Мария Данева, координарот дейности - "Публични инициативи" и "Самарянска доброволческа служба"
Това събитие не беше просто среща, а начало на нов разговор за значението на дарителството и силата на общността в действие. За първи път у нас конференция фокусира вниманието върху ролята на фъндрейзъра – онзи незаменим професионалист, който изгражда мостове между надеждата и реалността, между нуждата и подкрепата.
Международни експерти представиха иновативни методи за набиране на средства, стратегии за ангажиране на дарители и добри практики от цяла Европа. Български организации споделиха истории на реална промяна, постигната чрез вдъхновяващи кампании. Участниците дискутираха етичните стандарти в дарителството и как да изградим устойчиво и доверено пространство между организациите и дарителите. Беше поставен и силен акцент върху нуждата от признание и развитие на професията фъндрейзър в България.
Програмата обхвана ключови теми като: краудфъндинг за трудни и непопулярни каузи; привличане на индивидуални и корпоративни дарители; създаване на устойчиви екипи и дарителски мрежи; дигитални инструменти за набиране на средства; вдъхновяващи истории от нестандартни кампании.
Участниците имаха възможност да се включат в общи панели, практически сесии и дискусии, водени от едни от най-уважаваните имена в сектора на филантропията и гражданското участие.
"Фондонабирането за демокрация е не просто търсене на средства, а начин да включим повече хора в каузите, които градят по-добро общество. Демокрацията се нуждае от ангажирани дарители също толкова, колкото и от смели организации,“ каза Ричард Докра, основател на ChangeStar (Великобритания).
Сред основните лектори и гости бяха:
Ричард Докра – директор на ChangeStar, Великобритания;
проф. д-р Руперт Граф Щрахвиц – Maecenata Foundation, Германия;
Бьорн Лампе – изпълнителен директор на betterplace.org;
Едуард Марчек – директор на EFA и Transparency International, Словакия;
Катаржина Батку-Толуц – Watchdog Полша;
Каталин Дину – 2doGood, Румъния;
Нанси Шилър – президент на Фондация „Америка за България“;
Надежда Дерменджиева – Български фонд за жените;
Симеон Василев – фондация GLAS;
Милена Иванова – стратег по филантропия и фондонабиране.
Българският опит беше силно представен и от активни организации като "Заедно в час“, "Един процент промяна“, "За доброто“, WWF България, Фондация "За нашите деца“, УНИЦЕФ България, както и представители на бизнеса и корпоративното дарителство като Аксенчър, УниКредит Булбанк, ФАНТАСТИКО Груп, СайтГраунд и др.
Участниците се обединиха около нуждата от нови, стратегически подходи за разказване на каузи, които често остават в сянка – от защита на човешки права до екологични и културни теми.
Международната конференция за фондонабиране за демокрация отбеляза важен момент за дарителския сектор в България и региона – с повече знания, нови партньорства и вдъхновение за устойчиво развитие на гражданските каузи чрез ефективно набиране на средства. В динамични времена като днешните, фондонабирането не е просто финансов механизъм - то е двигател на солидарност, начин да дадем глас на безгласните и възможност на онези, които могат да правят добро, откривайки кауза.
Конференцията беше инициирана от Фъндрейзинг клуба и организирана от Български център за нестопанско право (БЦНП), в партньорство с Европейската фъндрейзинг асоциация (EFA). Събитието се реализира с финансова подкрепа на Европейския съюз чрез проекта BIRDS in BG по програма Citizens, Equality, Rights and Values (CERV), както и на Фондация "Америка за България“ в рамките на проекта "Устойчив растеж на гражданските организации“.
Comments